آشنایی با انواع سبک ها و روش های رنگ مو

یکی از ارکان مهمی که تاثیر زیادی در زیبایی چهره بانوان دارد,رنگ موها یشان است.زمانی بود که فقط با تغییر یک رنگ موی ساده در خانه و یا سالن های زیبایی چهره خودمان را تغییر می دادیم از تغییر از رنگ مشکی به بلوند,از بلوند به قهوه ای... انواع و اقسام رنگ ها را بر روی سر خود امتحان می کردیم تا ببینم با کدام رنگ بیشتر تغییر می کنیم و خوشگل تر می شویم.

بعدها با پیشرفت دانش رنگ شناسی/پیگمنت شناسی و تکنیک های جدیدی که برای رنگ مو به روی کار آمدند,همه چیز در دنیای زیبایی رنگ موی بانوان تغییر اساسی کرد.تکنیک ها و سبک هایی روی کار آمدند که دیگر نیازی نبود همه مو ها را یکدست رنگ کنیم بلکه با رنگ کردن فقط بعضی قسمت های مو البته طبق یک اصول خاص,باعث شد که موهای بانوان فوق العاده زیبا شوند.

علاوه بر تکنیک هایی جدید,ترکیب رنگ های جدیدی هم به دنیای رنگ موها اضافه شدند و طیف های رنگی زیبایی ساخته شدند, تا خانم ها بتوانند تجربه های دلپذیرتری از رنگ کردن موهایشان داشته باشند.در این مقاله قصد داریم تا شما را با اسامی انواع این تکنیک ها آشنا نماییم, تا بتوانید زمانی که به سالن های زیبایی برای تغییر مدل رنگ موهایتان مراجعه می نمایید,متوجه اسم ها و واژها شوید و انتخاب مناسب تری را انجام دهید.

البته که آرایشگاه هایی که فقط تخصصی و حرفه ای در لاین رنگ مو فعال هستند,قبل از اینکه بر روی سر مشتری اقدامی انجام دهند,زمانی را به مشاوره و طراحی چهره اختصاص می دهند.به این صورت که متناسب با رنگ پوست شما که در دسته سرد و گرم و یا خنثی است و همچنین حالت صورت تان که گرد,بیضی,مثلثی و ... می باشد,مدل و سبک رنگ موی شما انتخاب می شود.البته که نظر خودتان هم بسیار مهم است,ممکن از مدل رنگ مویی خوشتان آمده باشد و اون را در گالری گوشیتان مدت ها باشد که ذخیره کرده باشید,تا بالاخره فرصتی پیش بیاید و برای زیباتر شدن موهایتان اقدام نمایید ولی باز هم در زمان مشاوره در خصوص مدل مد نظرتان حتما با مشاورین صحبت کنید,چون آنها با تجربه تر هستند و شما با خیال راحت می توانید خودتان را به دست مشاورین حرفه ای رنگ مو در سالن زیبایی تخصصی رنگ مو/مش/لایت بسپارید.

تکنیک آمبره(ombre) رنگ مو:

تکنیک آمبره روشی از هایلایت مو است که در آن ریشه موها تیره تر می باشد و هر چه از ریشه به سمت نوک ساقه مو می رویم, رنگ موها روشن تر می شود.به این ترتیب در سبک آمبره نیازمند این می باشد که فقط قسمت پایینی موها دکلره شود.برای روشن کردن موها در روش آمبره بهتر است, رنگی انتخاب شود که 3 الی 4 درجه از زمنیه مو روشن تر باشد,تا ظاهر مو خیلی طبیعی تر جلوه کند.سبک آمبره در میان دختر خانم ها خیلی متداول تر می باشد.انواع آمبره

آمبره کلاسیک: در روش آمبره کلاسیک قسمت دکلره پایین موها ارتفاع کمتری دارد و هایلایت های مشخص تری در میانه مو کار می شود.آمبره برزیلی: در روش آمبره برزیلی قسمت پایین موها هم خیلی روشن تر از زمینه  در طیف رنگی بلوند می شود و هم اندازه آن بیشتر است. و همچنین میانه مو که ما بین چند سانت بعد از ریشه تا چند سانت پایین مو که دکلره کامل است,لایت های خیلی ظریفی کار می شود.آمبره فانتزی: در روش آمبره فانتزی می توانید از رنگ های کمی متضاد استفاده نمایید بطور مثال رنگ های فانتزی قرمز,صورتی,بنفش,آبی وسبز 

آمبره معکوس: در روش آمبره معکوس ریشه موها نسبت به ساقه موها روشن تر است.

آمبره ستاره ای:قدیمی ترین سبک آمبره کلاسیک است که با 8 عدد فویل کل مو آمبره می شود.

آمبره کهکشانی: سبکی از آمبره می باشد که در آن از رنگ های متضاد استفاده می گردد.این نوع از آمبره سبک آقای گای تنگ می باشد.تکنیک سامبره (Sombre) رنگ مو:

سامبره یک تکنیک پرطرفدار فرانسوی است که در واقع خود ترکیبی از دو تکنیک آمبره و بالیاژ می باشد.سبک سامبره نسبت به آمبره کمی جدیدتر است.در تکنیک سامبره هر چه از ریشه مو به سمت ساقه مو میرویم رنگ مو روشن تر می شود اما خیلی ملایم و خطوط لایت نظم مشخص و منظمی ندارند و به صورت دلخواه انجام می شود.تفاوت تکنیک سامبره با آمبره در چیست؟

تفاوت این دو تکنیک در این است که رنگ مو در سبک آمبره 3 الی 4 درجه روشن تر از زمینه مو انتخاب می شود اما در سبک سامبره میزان این تفاوت خیلی کمتر است و رنگ مو با شیب خیلی ملایم تری روشن می شود.

تفاوت دوم در این است که در سبک و روش آمبره خطوط هایلایت نظم مشخصی دارند و به وضوح کاملا دیده می شوند اما در سبک و روش سامبره خطوط لایت نظم مشخصی ندارند و به صورت دلخواه لایت انجام می شود که وضوح خاصی ندارد.

تکنیک بالیاژ رنگ مو:

بالیاژ درجه روشنی مو از تیره به روشن می باشد.در لایت به سبک بالیاژ از فویل استفاده نمی شود و در حقیقت لایت ها نظم مشخصی ندارند چون این تکنیک بالیاژ بصورت آزادانه با دست انجام می شود.این روش هم ابداع فرانسوی ها می باشد. سبک بالیاژ بصورتی است که در روش آمبره و سامبره می توان از آن استفاده کرد.

سبک تریدی بالیاژ: این سبک از بالیاژ ایجاد سایه روشن های بعد دار داخل مو می باشد.

تکنیک هدیه ای رنگ مو:

این رنگ موی جو گندمی با تناژ فوق العاده زیبا نقره ای به دسته رنگ های پر طرفدار در بین خانم ها پیوسته است.این روزها خیلی از خانم های جوان و میان سال برای جذاب تر شدن این رنگ موی خاص را که جلوه ای منحصرفرد به چهره می بخشد را انتخاب می کنند.در آکادمی هدیه صفائیان شما براحتی می توانید با هر رنگی موهای خود را تبدیل به این رنگ زیبا نمایید که البته در آکادمی صفائیان این رنگ مو معروف به رنگ موی هدیه ای می باشد و آن هم بدلیل هم رنگ بودن با موهای بانو هدیه صفائیان می باشد.بانو هدیه صفائیان استاد متخصص رنگ مو سفید و جو گندمی و نقره ای معروف به رنگ مو هدیه ای می باشد.


تکنیک هایلایت رنگ مو:

سبک هایلایت که مدت خیلی زیادی است از طول عمر آن می گذرد و همچنان هم مرسوم است و طرفدارن خاص خود را همیشه دارد, در واقع ایجاد رگه های روشن در لا به لای موهای تیره می باشد. در روش هایلایت که به دو صورت لایت با کلاه و لایت با فویل انجام می شود. بنا به سلیقه مشتری و پیشنهاد مشاور رنگ مو بسته به تناسب چهره و رنگ پوست فرد و حتی فصل سال ,رنگ لایت انتخاب می شود. در این روش رنگ زمینه موی فرد باید تیره باشد نسبت به رنگ لایت و اگر تیره نباشد قبل از اقدام به لایت رنگ زمینه مو یکدست تیره می شود.

تکنیک هایلایت با کلاه:

در سبک لایت با کلاه از یک کلاه مخصوص که در آن منافذ ریز بسیاری که بصورت کاملا منظم در کنار هم قرار گرفته اند استفاده می شود.بعد از این که کلاه بر روی سر کشیده شد, با استفاده از یک قلاب مخصوص دونه دونه از داخل اون منافذ ریز موها بیرون کشیده می شوند و در آخر بر روی اون موهایی که از داخل کلاه بیرون آورده شدند دکلره و یا رنگ انجام می شود که معمولا دکلره انجام می گردد. که بتوانیم لایت های روشن تر و مشخص تر از زمینه مو داشته باشیم.

حتی در این روش هم می شود خلاقیت هایی به خرج داد مثلا اینکه چه تعدادی لایت داشته باشیم اصطلاحا لایت چند درصد که میتونه از بالای 50 درصد شروع بشه. لایت 50 درصد و یا 90 درصدی.زیر 50 درصد لایت بدلیل اینکه زیبا نمیشه انجام نمی دهند. اگر لایت هایی ضخیم تر و یا تعدادی کمتر اصطلاحا دانه ای بخوایم باید از تکنیک لایت با فویل استفاده شود.

تکنیک هایلایت با فویل:

در سبک لایت با فویل هم می توانیم از فویل های نازک استفاده نماییم و هم سویت مش.هر دو در این روش قابل استفاده هستند.در روش لایت با فویل ضخامت و عرض لایت ها با خودتان است.می توانید لایت ظرفیت و نازک و منظم داشته باشید که باید از پشت سر خط بالای گردن شروع کنید و دونه دونه موها را لای فویل آغشته به دکلره نمایید و فویل را ببندید. تا مو بعد از گذشت زمان به پایه مورد نظرتان برسد.یا اینکه می توانید به تناسب فرق سر مشتری که از وسط یا از کناره ها لایت هایی نسبتا ضخیم تر و تعدادی داشته باشید.

روش هایلایت با فویل و کلاه دو روش انجام کلی این سبک بودند که با استفاده از همین دو روش عملکرد متفاوت می توانیم سبک های لایت های متفاوتی هم داشته باشیم که در زیر به آنها اشاره خواهم کرد و نمونه هایشان را می توانید مشاهده نمایید.

انواع لایت های مو:

لایت چانکی: سبکی از لایت می باشد که در آن لایت های تیکه ای یا درشت و مشخص در لا به لای مو ایجاد می شود.لایت خطی و چانکی: لایت خطی سبکی از لایت می باشد که در آن لایت ها بصورت ریلی یا صاف در لا به لای مو ایجاد می شوند و لایت چانکی هم که در آن لایت های تیکه ای مشخص در لا به لای مو ایجاد می شوند.که در این مدل ترکیب هر دو استفاده شده است.لایت برزیلی: سبکی از لایت می باشد که در آن لایت های خطی یا ریلی بصورت صاف و پر در لا به لای مو ایجاد می شوند.لایت کوکی: سبکی از لایت است که در قدیم به آن لایت شلال گفته می شد.

تکنیک تمام دکلره مو:

دکلره به معنای برداشتن رنگ مو یا بی رنگ کردن مو می باشد.دکلره کردن کامل انتخاب کسانی است که می خواهند از ریشه تا ساقه یکدست موهای خود را خیلی روشن تر کنند,باید این را بدانید که طیف رنگ موهای بلوند خاص را تنها روی موهای دکلره شده می توان پیاده سازی کرد و همچنین بعضی از رنگ موهای خاص مثل بلوطی,مسی و رنگ های فانتزی قرمز, آبی و ... حتما باید بر روی موهای دکلره شده که پایه متناسب با اون رنگ را دارند اعمال شوند. دکلره یا بی رنگ کردن مو از 1 تا 10 پایه های متفاوتی دارد که بر روی هر پایه رنگ خاصی را میشه اعمال کرد. بطور مثال روی پایه شماره 4 شما هیچ وقت نمی توانید یک موی بلوند روشن خاص زیبا بسازید. پس خودتان را به دست رنگ کارهای حرفه ای بسپارید و پیشنهاد می شود چون دکلره کامل احتمال آسیب زدن به مو پوست سر را دارد در خانه و به دست افراد غیر حرفه ای این کار را هرگز انجام ندهید اگر موهاتیان را دوست دارید. در روش های جدید دکلره کردن چه دکلره بصورت کامل و حتی انواع لایت ها هم که در آنها دکلره استفاده می شود, محصولات خاصی توسط رنگ کارهای حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد که میزان آسیب به مو را خیلی خیلی کم می کند و یا حتی موهایی بدون آسیب در پایان کار به شما تحویل می دهند.این مورد را حتما قبل از انجام کار تست کنید که کالریست برای محافظ از موهایتان قبل از دکلره چه اقداماتی انجام میدهد.

در سالن زیبایی هدیه صفائیان از محصول خاصی جهت احیا مو قبل از دکلره تحت عنوان اکسیر احیا مو bobel استفاده می گردد.تکینک مانی پیسز رنگ مو:

تکنیک مانی پیسز یا همان قاب صورت, سبکی از رنگ کردن اطراف قاب چهره می باشد.این سبک جزو سبک های خاصی می باشد که در بین افراد معروف و مشهور بسیار طرفدار دارد. روش مانی پیسز را می توانیم با سبک های دیگه مثل بالیاژ و لایت فانتزی هم ترکیب نماییم.تکینک فیس فریم رنگ مو:

تکینیک فیس فرم هم مطابق قاب صورت می باشد. که روش جدا سازی آن می تواند بصورت صاف خطی و اریب و یا زیگزال باشد. زمانی که سبک بالیاژ را برای زیباتر کردن موهایتان انتخاب می نمایید از این روش فیس فریم هم میتوانید در کنارش استفاده نمایید.در آخر این نکته را در نظر داشته باشید, هر کدام از این تکنیک ها را که برای زیباتر شدن موهایتان انتخاب می نمایید,درمان و مراقبت از موها فراموش نشود.بعد از حدود 10 الی 30 روز پس از رنگ کردن موها با مشورت رنگ کارتون حتما اقدام به احیا و مراقبت از موهایتان نمایید.