صفر تا صد آموزش رنگ مو برای آرایشگران

رنگ کردن مو یک رشته هنری و تخصصی است که برای تبدیل شدن به یک رنگ کار(کالریست) حرفه ای و کسی که به عنوان کاربر رنگ و مواد در سالن زیبایی(آرایشگاه) مشغول است,نیازمند آموزش های تخصصی می باشد که لاین رنگ مو را از صفر تا صد بطور کامل یاد بگیرد.یک کالریست با توجه به اینکه هر ساله تکنیک ها و ترکیب های رنگ مو آپدیت می شوند و سبک ها و روش های جدیدی به روی کار می آیند,باید بتواند دانش و هنر زیبایی شناسی خود را همزمان با این تغییرات به روز نماید.

موهام را در خانه رنگ کنم یا به سالن زیبایی بروم؟

اگر شما جزو آن دسته از افراد هستید که معمولا موهای خود را خیلی ساده و یکدست همیشه رنگ می کنید و البته موهای حساس و آسیب پذیری ندارید و همچنین حساسیت و آلرژی پوست سر نسبت به مواد رنگ مو ندارید, می توانید با آموزش هایی که در این مقاله برای شما ارائه کرده ایم,براحتی موهای خود را در خانه به تنهایی یا با کمک شخصی دیگر رنگ نمایید.

اما اگر می خواهید رنگ مویی زیبا با مدلی خاص و بدون آسیب رسیدن به مو داشته باشید توصیه می کنم به بهترین مرکز خدمات رنگمو و مش در تهران مراجعه نمایید.

ویدیو یکی از نمونه کارهای رنگ مو سالن زیبایی هدیه صفائیان را در زیر مشاهده کنید:

همانطور که در بالا اشاره کردم امروزه تکنیک ها و سبک های رنگ کردن مو خیلی متنوع تر شده است و تعدد انتخاب سبک مو براساس سلیقه و علاقه افراد زیاد شده است. همچنین این تنوع زیاد در رنگ موها هم قابل مشاهده است.طوری که حتی نام بعضی از آن تکنیک ها و ترکیب رنگ مو ها را نمیدانیم.مدل موی آمبره ستاره ای در آکادمی رنگ مو صفائیاندر این مرحله باید کار را به متخصصش سپرد, چون ممکن است اگر بدون هیچ دانشی بخواهید در خانه اقدام به در آوردن حتی چند لایت ساده لا به لای موهای خود نمایید,ممکن خروجی کار اصلا دلچسب نباشد و حتی بدتر اینکه با عدم انتخاب درست پودر دکلره مناسب و نحوه مصرف اشتباه به موهای خود آسیب بزنید.این آسیب می تواند باعث سوختن و کات شدن و وز شدن شدید موها شود و حتی باعث ایجاد تاول  ها و جوش هایی روی پوست سر شود.

پس نتیجه می گیریم که اگر یک رنگ موی زیبا با مدل دلخواهتان می خواهید حتما به آرایشگاه رنگ مو تخصصی به دلایل مراجعه نمایید.زیرا:

 • در سالن زیبایی تخصصی رنگ مو قبل از هر کاری مشاورین به شما در انتخاب مدل و رنگ موی مناسب به تناسب چهره و رنگ پوستتان کمک خواهند کرد.
 • از مواد و متریال مناسب و با کیفیت شامل رنگ مو , اکسیدان, پودر دکلره , واریاسیون و همچنین ابزار حرفه ای استفاده می گردد. که مانع آسیب رساندن به موهایتان می شود و در امنیت کامل با خیال راحت می توانید موهایتان را زیبا نمایید.
 • یک متخصص  رنگمو یا رنگمو کار حرفه ای کار را برای شما با روش اصولی و درست با تظمین سلامت کامل موهایتان انجام خواهد داد.

تبدیل موی لایت به تمام دکلره در آکادمی رنگ مو صفائیان

آموزش رنگمو در خانه 0 تا 100

برای اینکه در خانه با توجه به توضیحات بالا بتوانید براحتی موهای خودتان را رنگ نمایید.بهتر است قبل از آن رنگ موها و اکسیدان ها و واریاسیون های مختلف را بشناسید تا بتوانید انتخاب درستی انجام دهید.ما در این مقاله قصد داریم تا خلاصه ای حاوی نکات مهم مانند جزوه آموزش رنگمو را در اختیارتان بگذاریم.

نکته مهم: توصیه می کنم اگر به لاین رنگ مو علاقمند هستید و به دنبال بهترین آموزشگاه رنگ مو در تهران برای شروع دوره های آموزشی رنگمو هستید حتما دوره های تخصصی رنگ مو و لایت آکادمی صفائیان را بررسی و در نظر داشته باشید تا با نازلترین هزینه و برترین مربی ها به تخصص و مهارت کافی و کسب درآمد بالا برسید.

نکاتی که هر کالریستی یا آرایشگر رنگ مو باید بداند از زبان استاد هدیه صفائیان:

نحوه کاتالوگ خوانی رنگ مو

امروزه با توجه به پیشرفتی که در صعنت بیوتی شاهد آن هستیم,برندهای مختلف آرایشی و بهداشتی در بازار موجود هستند با قیمت ها و کیفیت های کاملا متفاوت از هم, که شاید این موضوع انتخاب را برای شما سخت کند ولی خود را ملزم نمایید که همیشه از بهترین ها استفاده نمایید چون شما و موهای زیبایتان ارزشش را دارید.اگر هم کالریست هستید و به لاین رنگ مو علاقه دارید و میخواهید ترکیب رنگ هایی زیبا و جذاب برای مشتریان خود بسازید, با شرکت در دوره های آموزشی بهترین آکادمی رنگ مو در تهران, آکادمی صفائیان حرفه ای ترین آموزش رنگ مو را دریافت کنید و بهترین جزوه ترکیب رنگ مو را برای خود تهیه کنید.

اصول کاتالوگ خوانی رنگ مو

کاتالوگ هر رنگ مویی از 1 تا 10 شماره گذاری شده است به این صورت که هر چه به سمت عدد 10 نزدیک تر می شویم به رنگ موهای روشن تر می رسیم و هر چه به سمت عدد 1 نزدیک تر می شویم به رنگ موهای تیره تر می رسیم. پس از 1 به 10 رنگ مو روشن تر می شود.

1-مشکی پرکلاغی 2- مشکی طبیعی 3-قهوه ای سوخته 4-قهوه ای متوسط 5-قهوه ای روشن 6-بلوند تیره 7-بلوند متوسط 8-بلوند روشن 9-بلوند خیلی روشن 10-پلاتینهجدول شماره های رنگ مودسته بندی رنگ موها براساس طیف رنگی:

رنگ موها به چندین سری براساس طیف رنگ تقسیم بندی می شوند که هر سری رنگ با یک حرف لاتین بر روی کاتالوگ و بسته بندی رنگ مو مشخص می گردد.

حرف N: رنگ مو سری طبیعی   حرف M: رنگ مو سری زیتونی   حرف ASH: رنگ مو سری خاکستری  حرف B: رنگ مو بژ-قهوه ای مایل به زرد و خاکستری  

حرف R:رنگ مو قرمز-بلوطی     حرف G: رنگ مو سری طلایی     حرف RF: رنگ مو قرمز آتشین         حرف V: رنگ مو بنفش یا شرابی    حرفW: رنگ مو گرم برزیلی یا موکا  

حرف K: رنگ مو مسی          حرف BL: رنگ مو بلوند روشن ویژه

جدول رنگ موها براساس مخفف الفبا لاتین

اعداد قبل و بعد از ممیز رنگ مو

همانطور که در بالا مطالعه نمودید عدد پایه رنگ مو از 1 تا 10 بود که بیانگر میزان تیرگی و روشنی مو می باشد.عدد های بعد از ممیز که می توانند یک رقم و یا دو رقم باشند بیانگر تناژ رنگ مو هستند.به این ترتیب که عدد اول بعد از ممیز تناژ اصلی یا اولیه می باشد و عدد دوم بعد از ممیز تناژ فرعی یا ثانویه می باشد.در تعبیری دیگر به عدد اول بعد از ممیز سایه رنگ مو و به عدد دوم بعد از ممیز بازتاب رنگ مو گفته می شود.معنای اعداد شماره رنگ مو قبل و بعد از ممیز

طیف رنگ مو قهوه ای مسی قرمز

انتخاب رنگ مو براساس رنگ پوست و چشم

تمام رنگ موها و رنگ پوست ها و چشم ها در عالم هستی زیبا و خاص هستند.زمانی که تصمیم به تغییر رنگ موهایمان می گیریم باید این را بدانیم که این رنگ باید متناسب با رنگ پوست و رنگ چشم هایمان انتخاب شود و اگر روی این اساس انتخاب انجام نشود ان تغییر زیبایی که دلمان می خواهد رخ نمی دهد. و از نتیجه کار راضی نخواهیم بود.

لازم به ذکر است تمامی مواردی که در بالا بیان شده است فقط قسمت کوچکی از مبحث کاتالوگ خوانی و رنگ شناسی است که هنرجویان رنگمو در دوره های آموزشی بصورت کاملا مفصل با دیدن نمونه های بیشتر این موضوع را کاملا یاد می گیرند.جهت دریافت جزئیات بیشتر دوره های آموزشی رنگمو و لایت آکادمی صفائیان با شماره 09128384491 تماس حاصل فرمایید.

انتخاب اکسیدان مناسب برای رنگمو

مقدار اکسیدان در رنگ مو نقش مهمی در رنگ پذیری و حتی ترکیبات ایجاد شده در رنگها دارد. زیرا انواع اکسیدان رنگ مو در واقع فعال کننده رنگ مو است. البته همه چیز به اینجا ختم نمی شود. سلامتی و جلوگیری از آسیب موها هم در گرو انتخاب صحیح اکسیدان است. لذا توجه به تفاوت درصد اکسیدان بسیار کلیدی است. بصورت کلی زمانی که می خواهیم رنگ مویی تیره تر داشته باشیم از اکسیدان با درصد پایین تری استفاده می نماییم و با العکس برای روشن تر کردن موها از اکسیدان های با شماره درصد بالاتر استفاده می نماییم, البته با رعایت احتیاط که به موها آسیبی وارد نشود.

درصد اکسیدان رنگ مو

اکسیدان 3 درصد:

 • نام های دیگر اکسیدان 3 درصد اکسیدان 10 ولوم یا اکسیدان 0.5 می باشد.
 • این اکسیدان ضعیف ترین اکسیدان به شمار می رود.
 • در رنگساژها, رنگ های هایلایت, مش و انواع لایت بسیار کاربرد دارد و همچنین در رنگساژها, رنگ های هایلایت, مش و انواع لایت بسیار کاربرد دارد.

اکسیدان 3 درصد تونی/اکسیدان شماره 0/5 تونی

اکسیدان 6 درصد:

 • نام های دیگر اکسیدان 6 درصد اکسیدان 20 ولوم یا شماره 1 می باشد.
 • اکسیدان ۶ درصد یا اکسیدان شماره یک بهترین گزینه برای پوشش مو و یکنواخت کردن آن است.
 • اکسیدان شماره 1 برای پوشش تارهای سفید بسیار پرکاربرد است.
 • برای کار با دکلره و مش با فویل هم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

اکسیدان 6 درصد تونی/اکسیدان شماره 1 تونی

اکسیدان 9 درصد:

 • نام دیگر اکسیدان 9 درصد 30 ولوم یا اکسیدان شماره 2 می باشد.
 • قابلیت روشن کنندگی متوسط, بسیار خوبی  دارد.
 • یکی از اکسیدان های پر طرفدار برای دکلره به شمار می رود.
 • برای افراد غیر حرفه ای که در منزل موهای خود را می خواهند روشن نمایند گزینه مناسبی می باشد.

اکسیدان 9 درصد تونی/اکسیدان شماره 2 تونی

اکسیدان 12 درصد:

 • نام دیگر اکسیدان 12 درصد 40 ولوم یا اکسیدان شماره 3 می باشد.
 • درجه روشن کنندگی خیلی بالایی دارد.
 • این شماره اکسیدان 12 درصد فقط برای استفاده توسط افراد حرفه ای در آرایشگاه جهت روشن کردن موها با دکلره قوی مورد استفاده قرار می گیرد.

اکسیدان 12 درصد تونی/اکسیدان شماره 3 تونی

تفاوت اکسیدان شماره 2 و 3 برای روشن کردن موه در چسیت؟

اکسیدان شماره 2 یا 9 درصد با سرعت و قدرت کمتری مو را روشن می کند یا به پایه می رساند ولی اکسیدان شماره 3 یا 12 درصد با سرعت و قدرت بیشتری مو را به پایه می رساند. به همین خاطر باید توسط افراد متخصص در آرایشگاه مورد استفاده قرار گیرد و که در سالن زیبایی برای محافظت از آسیب موها از اکسیرهای احیا کننده مو استفاده می شود.

تا اینجای مطلب متوجه شدید که چه نکات ریز و مهمی در رنگ کردن مو وجود دارد که باید مو به مو آنها بشناسید. پیشنهاد می کنم بجای اینکه با نگرانی موهای خود را در خانه رنگ کنید و در آخر به رنگموی دلخواه خود نرسید و حتی موهایتان آسیب ببیند نزد بهترین مرکز خدمات رنگمو در تهران بروید و بدون دغدغه موهای خود را رنگ نمایید.

یک نمونه کار زیبا از سالن تخصصی رنگمو هدیه صفائیان در زیر مشاهده کنید:

واریاسوین یا مکمل رنگ مو

واریاسیون در حقیقت تناژ رنگ به آن گفته می شود که باعث ایجاد هاله یا سایه بر روی رنگ اصلی موها می شود.بطور مثال بر روی رنگ مشکی هاله آبی و یا قرمز می توانیم داشته باشیم.با واریاسون ها می توانیم تناژهای دلخواهمون را ایجاد کنیم و یا تناژ های مزاحم را حذف نماییم.

 • واریاسیون آبی: خاصیت ضد نارنجی دارد و با رنگ های گروه N قابل ترکیب است.واریاسیون آبی قوی ترین نوع واریاسیون محسوب می شود و اگر با هر رنگی، به ویژه رنگ های طبیعی، ترکیب شود عمق و زیبایی خاصی به آن میدهد.
 • واریاسیون دودی: خاصیت ضد زردی و ضد نارنجی دارند و همچنین تن دودی یا سیلور رنگ را شدت می دهد. یکی از بهترین روش های برای از بین بردن زردی مو با واریاسیون، استفاده از واریاسیون دودی است.
 • واریاسیون نقره ای: خاصیت ضد زردی دارد و همچنین تن دودی یا سیلور رنگ را شدت می دهد. ضعیف ترین نوع واریاسیون می باشد. برای ایجاد رنگ نقره ای بر روی موی دکلره از واریاسیون نقره ای استفاده می شود.
 • واریاسیون بنفش: خاصیت ضد زردی دارد و با گروه رنگ های دودی و خاکستری قابل ترکیب می باشد.در رنگ موهایی مثل مسی ,شرابی ,فندقی و ماهاگونی از واریاسیون بنفش برای شدت دادن به این رنگ ها استفاده می شود.
 • واریاسون طلایی:تن طلایی رنگ را شدت می دهد و در همه رنگ ها قابل ترکیب شدن است. واریاسیون طلایی کبودی حاصل از رنگ های سر روی موهای سفید را اصلاح می کند.
 • واریاسیون سبز: خاصیت ضد قرمزی دارد و با گروه رنگ های زیتونی قابل ترکیب است.برای رنگ هایی که تناژ قرمز دارند از واریاسون سبز استفاده نکنید.

جدول شماره ها و طیف رنگ واریاسیون ها

جزوه آموزش رنگ مو

با استفاده از جزوه آموزش رنگ مو که تا الان با هم خواندیم, تا الان باید توانسته باشید که رنگ موی مناسب و دلخواه خود را انتخاب نمایید و حالا نوبت به ترکیب کردن رنگ مو و اکسیدان و واریاسیون می رسد که از هر کدام چه میزان لازم است. میزان ترکیب با اعداد مشخصی بر روی بسته بندی رنگ موها مشخص شده است و بطور کل ترکیب رنگ مو و اکسیدان باید غلظتی در حد کمی رقیق تر از ماست چکیده داشته باشد.نه رقیق باشد و نه غلیظ.

 • نسبت 1:1/ این عدد بدین معنااست که به اندازه مساوی باید از رنگ و اکسیدان استفاده نمود.
 • نسبت 1:2/ این عدد بیدن معنا است که باید اکسیدان به اندازه 2 برابر رنگ مو استفاده گردد.

نحوه تقسیم بندی موها برای رنگ کردن

برای شروع کار موها را به چهار دسته تقسیم بندی نمایید جلوی سر و بغل های سر و پست سر. حالا شروع به رنگ کردن موها با برس از پشت سر نمایید و هیچ گاه رنگ کردن را از جلوی سر شروع نکنید زیرا موهای جلوی سر نازک تر هستند و زودتر رنگ می گیرند و این باعث دو رنگ شدن موهایتان می شود و جهت رنگ کردن باید از پشت سر شروع شود به سمت جلوی سر.

سپس بعد از اینکه تمام موها را با برس رنگ کردید ,یک دستکش دست کنید و موها را ماساژ دهید و سپس بر روی سر یک پلاستیک فریزر یا کلاه رنگ قرار دهید و بعد از گذشت حدود 45 دقیقه موها را با آب ولرم شستشو دهید.در هنگام شستشو از شامپو استفاده نکنید تنها از شامپوهای نرم کننده مجاز هستید که استفاده نمایید.

در پایان اگر از علاقمندان به شغل آرایشگری در زمینه رنگ مو و کالریست شدن, هستید این را بدانید که تنها با داشتن ذوق و اشتیاق فراوان و دیدن یک آموزش حرفه ای رنگ مو مبتدی تا پیشرفته می توانید به عنوان یک رنگ کار حرفه ای وارد این بازار کار شوید.